Ta strona używa ciasteczek (cookies), które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
X

Dziś: Sobota, 23 maja 2015 roku. Imieniny: Emilii, Iwony » Sprawdź pogodę
Gołdap LiVE Olecko LiVE Sejny LiVE Augustów LiVE Ełk LiVE Suwałki LiVE

radio5
Ustaw jako stronę startową
Zaprzyjaznione strony
Znajdujesz się w: Strona główna » Wiadomości » Wszystko

2013-01-30 15:21:24

Odmowna decyzja konserwatora

fotografia
Zabytkowy parowóz z Ełku lada dzień może zostać przerobiony na żyletki. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania lokomotywy wyprodukowanej w 1953 roku do rejestru zabytków. Jak już informowaliśmy w wiadomościach Radia 5, poznańska Fundacja Thesaurus zabiegała o  wpisanie do rejestru 18stu maszyn wchodzących w skład ełckiego taboru oraz budynku lokomotywowni. W chwili obecnej nie podlegają one ochronie konserwatorskiej, a PKP Nieruchomości wyprzedaje maszyny jako złom. Tym sposobem właścicielem 60-letniego parowozu została podlęborska firma zajmująca się obrotem złomu, która według Fundacji w najbliższych dniach rozpocznie jego rozbiórkę. Dodatkowo Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania lokomotywy parowej do rejestru. Jak tłumaczy Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, ełcki parowóz jest w bardzo złym stanie, stąd odmowna decyzja.  Z uzasadnieniem decyzji konserwatora zabytków nie zgadza się Piotr Lewandowski, prezes poznańskiej Fundacji Thesaurus. Przedstawiciele Fundacji mają jeszcze nadzieję, że negatywnie o decyzji konserwatora zabytków wypowie się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Może to spowodować wstrzymanie rozbiórki parowozu.

Nagrania Dźwięki artykułu:

Komentarze Komentarze (7):

ja | 2013-01-30 16:00:35

..

szkoda..:(

lokator zabytku | 2013-01-30 16:10:51

obłęd

Konserwator w elku wpisuje na sile budynki które popadają w ruine.Po wpisaniu na liste bierze 4tys za wybronie koloru elewacji,nie pozwala na ocieplenia,wymina stolarki graniczy z cudem,remonty itd.Wielki bufon malego wzrostu.Konserwator dotuje tylko obiekty sakralne dla wspólnot piętrzy problemy.Proszę o komentarz na temat tego pana utrzymywanego za nasze podatki

,.,,, | 2013-01-30 16:28:53

,.,.,.,

fajna OL-ka

Mir | 2013-01-30 19:26:25

I kolejna farsa

w wykonaniu ludzi tzw. sztuki. Wszystko tylko zniszczyć, połamać i zapomnieć że kiedyś było kiedyś. Dlaczego takie historie jak ta w Elku z tymi wrakami musi się konczyć tak jak sie kończy. Dla mnie dziwna jest decyzja konserwatora, że parowóz jest w złym stanie, a w jakim ma być? Przecież nikt tego wraku nie chuchał ani dmuchał, stoi na dworze i rdzewieje. Ale jak ktoś nim się zainteresował to od razu jest w złym stanie, a na żyletki to dobry stan jego jest? Jak tak dalej pójdzie to już ten region spadnie ponizej poziomu dziadostwa w którym obecnie jest. Nic nie uchowa się dla potomnych, żadne miejsca nie bedą dotowane. Tak dalej to i pozim ponizej dziadowskiego padnie, ale nie ma dla tego poziomu nazwy, bo go po prostu brak, tak jak i odpowiedzialnych decyzjii. Do widzenia to na tyle dziś.

Tomasz | 2013-01-30 21:45:10

wybiórcza działalność konserwatora

okien nie da rady wymienić bo nie starcza konserwatorowi że mają mieć taki sam kształt i układ jak stare ale chca najlepiej drewnianych i z otwieranymi lufcikami, ale już w tej samej kamienicy Caritas ma prawo zasłaniać okna obskurnymi dechami w kształcie okiennic

Milosnik kolei LOMZA | 2013-01-31 09:28:18

Jaskinia duszy las w KOLNIE

Chwala Panu lewandowskiemu za aktywność .Wielokrotnie kolejarze podchodzili do tematu zostawmy jeden parowoz normalnotorowy.Tak blisko mamy toczego inni nie maja.Pare lat temu odjechal parowozik sprzed dworca PKP ktory byl reklama kolejki waskotorowej.To ełccy kolejarze wspolnie z owczesnym prezydentem Panem Fadrowskim go ustawili.Obecnie parowozik stoi w centrum KOLNA ,wladze KOLNA zaprosily Panow Sawczynskich do uczestnictwa w projekcie>>Jaskinia duszy las w kolnie. Super wizytowka KOLNA.oraz przywrocenie histori.Dodam jeszcze ze lokomotywka jest tak doskonale odremontowana ze szczegolami ze zadziwia rowniez profsjonalistow.Najwazniejszym atutem jes dostepnosc dzieciom do budki maszynisty .

nowy zabytek | 2013-01-31 21:34:09

jak to zrozumieć ?

Uzasadnienie wpisania do rejestru zabytków tym, że parowóz pozostaje w złym stanie jest zaiste kuriozalne i powinno konkurować w rankingu największych absurdów. Wszak to jest ZABYTEK(sic!!!) i już sam ten fakt określa jego aktualną kondycję. To co ...? to może do rejestru zabytków trzeba by wpisywać tylko stosunkowo młode obiekty, w dobrym stanie ...? Tylko czy wtedy byłby to rejestr ZABYTKÓW czy może rejestr NOWOŚCI ?

Dodaj komentarz Dodaj komentarz:

* Uzupełnij pola oznaczone gwiazdką

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.