Ta strona używa ciasteczek (cookies), które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
X

Dziś: Poniedziałek, 25 maja 2015 roku. Imieniny: Grzegorza, Leona » Sprawdź pogodę
Gołdap LiVE Olecko LiVE Sejny LiVE Augustów LiVE Ełk LiVE Suwałki LiVE

radio5
Ustaw jako stronę startową
Zaprzyjaznione strony
Znajdujesz się w: Strona główna » Wiadomości » Wszystko

2012-08-22 10:14:10

Drzewa na cmentarzu kością niezgody

fotografia
Drzewa na augustowskim cmentarzu kością niezgody. Wyraźnie podzieliły mieszkańców. Jedni uważają, że trzeba je wyciąć, bo gałęzie niszczą groby. Mało tego, ptaki wijące gniazda brudzą nagrobki odchodami. Inni, wyraźnie występują w roli obrońców drzew. Problemem zajęli się zarządca cmentarza, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ponieważ nekropolia znajduje się pod ochroną konserwatorską.

Wczoraj na cmentarzu pojawił się Inspektor Ochrony Zabytków Minh Gutzeit, który dokonał oględzin drzew rosnących na terenie nekropolii. Wizyta była odpowiedzią na wniosek księdza Jana Wróblewskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, który dotyczy wycięcia prawie 130 suchych drzew. - Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego potrzebne są dokładne oględziny drzew– tłumaczy Minh Gutzeit, Inspektor Ochrony Zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Na cmentarzu pojawili się też mieszkańcy, a wśród nich ci, którzy od czerwca zabiegają o ustanowienie pomnikiem przyrody jednej z rosnących tam sosen. Gutzeit podpowiedział im, aby z pomysłem zwrócili się do wojewody podlaskiego. Ksiądz Wróblewski jest przychylny pomysłowi, ale- jak mówi- nie może brać odpowiedzialności za to drzewo. – Nie mogę zaświadczyć, że będzie stało jutro, bo do tego czasu może się przewrócić – mówi Wróblewski. Dalsze postępowanie administracyjne odnośnie pomnika przyrody nastąpi, gdy do Urzędu Miasta wpłynie oficjalne pismo parafii w tej sprawie. Natomiast od opinii konserwatora zależeć będzie, co stanie się innymi drzewami.


Nagrania Dźwięki artykułu:

Komentarze Komentarze (0):
Dodaj komentarz Dodaj komentarz:

* Uzupełnij pola oznaczone gwiazdką

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogoszenia specjalne

CREATIVE MIND WYNAJEM SAL SZKOLENIOWYCH


fotografia

Nasza propozycja skierowana jest do firm szkoleniowych, szkół i instytucji realizujących...

zobacz ogloszenie