Ta strona używa ciasteczek (cookies), które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
X

Dziś: Sobota, 30 maja 2015 roku. Imieniny: Feliksa, Ferdynarda » Sprawdź pogodę
Gołdap LiVE Olecko LiVE Sejny LiVE Augustów LiVE Ełk LiVE Suwałki LiVE

radio5
Ustaw jako stronę startową
Zaprzyjaznione strony
Znajdujesz się w: Strona główna » Wiadomości » Wszystko

2012-06-15 11:20:08

Wiatraki nie przeszkodzą radarowi

fotografia
Jest furtka dla budowy wiatraków w gminie Szypliszki. Po tym jak wojsko wzniosło w gminie potężny radar okazało się, że w jego pobliżu nie można budować wiatraków i masztów telefonii. Wójt i mieszkańcy poczuli się oszukani, bo gmina traci pieniądze, które mogłaby pozyskać od inwestorów, tak jak robią to inne samorządy. Na dodatek okazało się, że gmina dostaje od wojska mniejszy podatek niż zakładano. Władze liczyły na dwa procent podatku od wartości radaru, co dałoby przychody rzędu miliona złotych, tymczasem armia płaci około 50 tysięcy złotych rocznie. Niedawno okazało się, że w gminie mogą jednak działać wiatraki. - Jest jeden warunek - maszty muszą być niskie, aby nie przeszkadzały radarowi - wyjaśnia Mariusz Grygieńć, wójt gminy. Zgodnie z planami w Głębokim Rowie koło Szypliszk mają powstać 3 wiatraki do 73 metrów wysokości a w Lipowie pięć wiatraków do 65 metrów wysokości. Dla porównania wysokość masztów niektórych wiatraków w gminie Suwałki przekracza 100 metrów a wysokość całej konstrukcji przy pionowo ustawionym skrzydle sięga prawie 150 metrów.

Nagrania Dźwięki artykułu:

Komentarze Komentarze (4):

czerwonoarmista | 2012-06-15 12:36:27

Proponuję 1000 wiatraków do 65 metrów nad poziomem morza

i 500 poniżej. Szkoda że elektrowni atomowej nie budują i obozu koncentracyjnego.

mieszkanka | 2012-06-15 22:49:04

NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NIE DLA WIATRAKÓW W GŁĘBOKIM ROWIE!!!! NIECH TACY MĄDRZY SAMI MIESZKAJĄ ZAMIAST W CICHYM MIEJSCU Z HUCZĄCYMI WIATRAKAMI NAD GŁOWĄ KTÓRE SĄ SZKODLIWE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

suwaliszek | 2012-06-17 15:20:45

Ale

cud natury te wasze Szypliszki.radar,linia 2x400 kv,wiatraki jeszcze kilka żwirowni no i ta elektrownia atomowa?.Nie ja myślę że na górze już ustalono że będzie u Was składowisko materiałów radioaktywnych z tej atomówki,więc nie zdziwcie się.A tak naprawdę to budujcie na rynku obelisk dla waszych władz.i wyruć na zawsze w kamieniu kto zniszczył wam krajobraz i zdrowie.

kukariusz | 2012-06-21 23:13:33

zakompleksione durnie

tylko idiota moze w swojej okolicy chciec wiatraków energetycznych, tylko debil s..a w swoje gniazdo..... mózg się ludziom z tej telewizorni lasuje, czy wszyscy mądrzejsi wyjechali do Irlandii? Jak nastawiacie wiatraków to sami bedziedzie sp...c.

Dodaj komentarz Dodaj komentarz:

* Uzupełnij pola oznaczone gwiazdką

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.