Ta strona używa ciasteczek (cookies), które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
X

Dziś: Środa, 27 maja 2015 roku. Imieniny: Magdaleny, Juliusza » Sprawdź pogodę
Gołdap LiVE Olecko LiVE Sejny LiVE Augustów LiVE Ełk LiVE Suwałki LiVE

radio5
Ustaw jako stronę startową
Zaprzyjaznione strony
Znajdujesz się w: Strona główna » Wiadomości » Wszystko

2011-04-11 18:03:44

Setki nielegalnych wysypisk w lasach

fotografia

W śmieciach toną podsuwalskie lasy i pobocza dróg. Jak co roku, wiosną pojawia się ten sam problem. Znikający śnieg odkrywa setki małych nielegalnych wysypisk śmieci. W lasach wokół Suwałk można znaleźć worki i skrzynki pełne śmieci, trafiają się opony i elementy samochodów. Samorządy robią co mogą, sprzątają i apelują o czystość a śmieci jak były tak są. Zbigniew Mackiewicz, sekretarz gminy Suwałki przyznaje, że problem jest duży. Część terenów, pobocza dróg i brzegi jezior gmina sprząta we własnym zakresie. Do uprzątnięcia pozostałych miejsc zobowiązuje właścicieli gruntów.  Mimo że wszyscy mieszkańcy wsi mają kontenery na śmieci, wiele osób nadal wyrzuca odpady do lasów. Trzeba zaznaczyć, że worki z odpadami w pobliskich lasach porzucają także mieszkańcy miasta. Skąd to wiadomo? Chociaż niezwykle trudno  ustalić, kto wyrzucił śmieci, gmina czasami znajduje winnego. Bywa, że pomagają w tym same śmieci, jak chociażby stare zeszyty uczniowskie, w których są nazwiska i adresy. Niektóre sprawy gmina skierowała do sądu a sprawcy zostali ukarani.

Nielegalne_wysypiska_w_lasach.jpg


Nagrania Dźwięki artykułu:

Komentarze Komentarze (15):

nemo | 2011-04-11 19:23:06

Ludzie to jednak świnie

Czego ludzie od zwierząt wymagają jak oni sami pod siebie robią i gdzie się da, tu żywy przykład! Paranoja!

a fuu | 2011-04-11 19:57:52

mamuśki

mamuśki lub tatuśki też nieźle się angażują w wyrzucanie pieluch do lasku. Jak się dokładnie obejrzy film to w jednym miejscu zalega stos zużytych pampersów. Te ich dzieci jak dorosną i zrozumieją co należy robić, też wyrzucą pieluchy do lasu i tak historia zatoczy krąg.

monika | 2011-04-12 08:07:07

ci z dzielnic willowych podrzucają smieci !!!!!!!

wywozili je dotychczas do śmietników osiedlowych. Gdy śmietniki zamknięto na kłódki wywożą do lasu i gdzie się da. To dziwne stać na willę a nie stać na wywóz śmieci i odpadków.

! | 2011-04-12 08:15:22

Dzieci uczą się od rodziców!

i chodzi nie tylko o śmieci w lesie. T o samo z pluciem pestkami pod klatką schodową, dewastowaniem klatek, rzucaniem petami gdzie popadnie. Czego mam wymagać od nastolatka, skoro jego mamusia wchodzi do windy z papierosem i rzuca niedopałek na chodnik? A co do wysypisk, to może tu też sprawdziłaby się mobilna kamera na ulubionych miejscach do wywozu śmieci? Gdzieś już tak w Polsce zrobiono...

jaaa | 2011-04-12 08:16:58

wyrzucali, wyrzucają i będą wyrzucać...

może gdyby gminy ustawiły kontenery bezpłatne to ludzie nie zaśmiecali by lasu. Ale tu chodzi o pieniądze niestety.Niby jest obowiązek podpisywania umów z odbiorcami śmieci na posesjach jednorodzinnych, ale nikt tego nie kontroluje...

ula | 2011-04-12 08:20:51

wychowanie...

paranoja,żeby do lasu śmiecie wywozić... nie długo utoniemy w śmieciach.

ks | 2011-04-12 08:58:50

śmieciarze

W bardzo prosty sposób można się pozbyć problemu z śmieciami,wystarczy zrobić tak jak w spółdzielniach mieszkaniowych czy wspólnotach mieszkaniowych.Należy wprowadzić opłatę od każdej zameldowanej osoby za wywóz śmieci i to jest obojętne czy jest to mieszkaniec wsi, czy mieszkaniec domku jednorodzinnego w mieście.Wszyscy produkujemy śmieci,jedni wywożą śmieci do lasu inni do śmietników spółdzielczych.Po wprowadzeniu obowiązkowych opłat problem się rozwiąże.Jednak władzom/prezydent,wójt/prawdopodobnie na tym nie zależy i wystarczy od czasu do czasu ten temat nagłaśniać,najbardziej na wiosnę gdy staje się on najbardziej widoczny.

z regionu | 2011-04-12 09:18:11

ks. Bardzo dobry pomysł. Kazdy smieci. Taka opłata rozwiązałaby problem

...

Mieszkaniec bloków | 2011-04-12 09:18:42

Śmieci w mieście .........

Mieszkam na Osiedlu MSM w bloku , płacę za śmieci od metraża mieszkania , a nie od osoby , kiedyś było od osoby , ale ciągle widzę jak podjeżdzają auta ze wsi (znam rejestracje )jak worami przywożą śmieci do naszych kontenerów, tak samo mieszkańcy domów jednorodzinnych na Kamenie wrzucają do nas. Popieram Pana ,,ks '' , trzeba wprowadzić stałe opłaty na wsi i w domach jednorodzinnych w mieście , wtedy będzie porządek, bo ja nawet jak nie mam śmieci , to i tak płacę miesięcznie za wywóz .

ehhhh | 2011-04-12 09:25:57

ks. nie chcę cie martwić

ale niedługo obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony i co wtedy? dalej nie będą płacić :/

zyzio | 2011-04-12 09:34:56

Mieszkańcu bloków

Pragnę zauważyć że mieszkańcy wsi a właściwie rolnicy pobierający dopłaty mają obowiązek podpisania umowy, wnoszenia opłat i posiadania kontenera i jest to kontrolowane. Rejestrację BSU może mieć posiadacz domku jednorodzinnego, najczęściej nowo wybudowanego. Moja rada rób im fotki i wysyłaj do spółdzielni

mrówka | 2011-04-12 10:27:39

Prawda "zyzio"

Mamy dopłaty i jesteśmy zobowiązani do podpisania umowy na wywóz nieczystości i śmieci pod rygorem utraty dotacji, musimy płacic za śmieci czy dajemy worek ze śmieciami czy nie, dla tego to nie wioski wywalają odpady do lasów czy rowów. To mieszkańcy tych pięknych domków w mieście wywożą śmieci bo płacą za worek oddanych odpadów.

zażenowany | 2011-04-12 15:04:38

wstyd!!

to mieszkańcy wsi i ludzie z miasta z domów jednorodzinnych ze skąpstwa do lasu walą te wory, żeby oszczędzić na wywózce śmieci! Powinno się takich ostro karać, bardzo ostro!

Tubylec | 2011-04-12 15:14:10

Opłaty Ryczałtowe dla wszystkich !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy pojemnik pusty czy pełny to samo kosztuje !!! 100 % że nasze okolice i lasy będą czyste . Nie widzę żadnego problemu,tylko dobrej woli od ( WYBRAŃCÓW )!!!!!!!1

www | 2011-04-17 20:14:31

do wszystkich

na wsi wszyscy mają obowiązek mieć kontener na śmieci i tak samo płacimy co miesiąc za wywóz czy jest pełny czy pusty. a poza tym ludzie na wsi mają piece w których spalają papiery . więc jak widzę na filmie kartonowe pudełka po mleku i po soku lub też puszkę metalową którą na wsiach wyrzuca się na złom to od razu widać że to ludzie w większości z miast wywożą.

Dodaj komentarz Dodaj komentarz:

* Uzupełnij pola oznaczone gwiazdką

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogoszenia specjalne

Praca dla opiekunki/a osób starszych w Niemczech i Anglii


fotografia

Legalna praca na umowę Biuro - Suwałki Praca Opiekunki / Opiekuna polega na opiece nad osobą...

zobacz ogloszenie